poniedziałek, 5 grudnia 2016

winter books #2

Zimowo-świątecznych książek mamy już całkiem sporo (mogliście je zobaczyć także w tym wpisie, oraz w tym), a jednak trudno się oprzeć kolejnym tego typu lekturom. Mają wyjątkowy klimat, a długie wieczory dodatkowo zachęcają do zagłębiania się w te, w większości wzruszające historie. Dziś pokazuję Wam jednak nie tylko typowo sezonowe czytanki, ale i kilka pozycji, które doskonale nadają się na prezent pod choinkę, choć nie ma w nich ani słowa o zimie czy Świętach. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu. 


Wydawnictwo Babaryba, W górach
Moi chłopcy niezmiennie uwielbiają książki typu "milion szczegółów", lubią się odnajdywać w postaciach i wymyślać dla nich historie. Tutaj znajdują mnóstwo zabawnych motywów i wiele zimowych aktywności, które są im znajome i bliskie. Książka jest pięknie wydana, a ilustracje - bardzo przyjazne. Najtaniej kupicie ją TUTAJ.


Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Rok w przedszkolu
To również duża, obrazkowa kartonówka. Niedźwiadek ma w niej swoje alterego, z którym po kolei przechodzimy przez kolejne miesiące jego pierwszego roku w przedszkolu. Bardzo fajnie, oswajająco i rozweselająco działa porównywanie tego, co na ilustracjach z tym, co faktycznie dzieje się w danym okresie w niedźwiadkowym przedszkolu. Gorąco polecam na prezent dla dzieci od 3 do 5 lat. Obecnie najtaniej TUTAJ.
 
Wydawnictwo Literatura, Miasto nocą
To zbiór powiązanych ze sobą wierszyków, opowiadających o nocnym życiu ludzi, którzy z różnych powodów nie śpią. Jest tu klimat, ciepłe, zabawne historyjki, nierzadko niebanalna gra słów i ich znaczeń, melodyjne rymy i ciekawe ilustracje. Przyjemna książeczka właśnie na długie wieczory. Do kupienia najtaniej TUTAJ
 


Wydawnictwo Zakamarki, Co cieszy Alberta?
Książka należy do serii o Albercie Albertsonie. Wszystkie w lekki, przystępny sposób opowiadają proste, codzienne historie. Pokazują je przez pryzmat emocji, które wydają się niełatwe, może nawet uciążliwe, a jednak ostatecznie okazują się dobre i wzbogacające. Ta konkretna książeczka mówi o sytuacji po Świętach, kiedy przychodzi nuda i nostalgia za wrażeniami, jakich dostarczały. Brzmi znajomo? Bo dla nas - jak po każdym weekendzie ;) Najtaniej do zdobycia TUTAJ.
Wydawnictwo Zakamarki, Skrzat nie śpi
Przyznaję, że to dość nudna książka. Tekst zawiera wiele powtórzeń, które wydają się nużące. Ale to moje wrażenia, bo Niedźwiadkowi właśnie te refreny przypadły do gustu i kiedy próbuję je pomijać przy czytaniu - on się ich domaga. Bardzo mu się też podobają ilustracje i tutaj zgadzam się z nim w 100% - są magiczne. Skrzat najtaniej TUTAJ.


Wydawnictwo Zakamarki, Boże Narodzenie w Bullerbyn
To krótkie opowiadanie o tym, jak wyglądają Święta w Bullerbyn. Piękne, jednak nie wyidealizowane ilustracje, niepowtarzalny klimat spod pióra Astrid Lindgren i dziecięca perspektywa, której czasami brakuje w książkach, pisanych przez dorosłych. Za to szczególnie lubimy tę historię. Najtaniej TUTAJWydawnictwo Ladida Books, Mikołaju, czekam!
To malutka książeczka, która także opisuje pewnego rodzaju zwyczajność oczekiwania na Mikołaja, w tym nawet tych niezwykłych wydarzeń, które może nie są zbyt logiczne, ale dzieciom właśnie takie się wydają, i przyjmują je "po prostu", bez dociekań, a tylko dorośli się dziwią. Ładnie się tu splatają rytuały okołoświąteczne z magią, która staje się częścią tego okresu. 
Obecnie - niedostępna. 

Znalezienie fajnych książek dla starszych dzieci, zwłaszcza chłopców, bywa trudne. Te trzy pozycje, które pokażę Wam poniżej, uważam za strzały w 10. Pod choinkę i przy każdej innej okazji. Wszystkie ilustrował Oliver Jeffers, którego uwielbiam, bo jak nikt niemalże jedną kreską potrafi uchwycić najważniejsze. Wydawnictwo Zielona Sowa, Noah ucieka 
Piękna, zaskakująca, poruszająca i wzruszająca opowieść o trudnych emocjach, których doświadcza ośmioletni chłopiec. Jest czarodziejsko, ale i bardzo realistycznie. Nie ma łatwych odpowiedzi i ocen, raczej tak, jak w życiu - nauka radzenia sobie, pomimo wszystko. I akceptowania tego, co niesie nam los. My płakaliśmy, więc na wszelki wypadek polecam i Wam zaopatrzyć się w chusteczki. TUTAJ.
 


Wydawnictwo Zielona Sowa, O chłopcu, który pływał z piraniami
W tej książce również nie ma drogi na skróty - niełatwe emocje trzeba przerobić, ale warto. Pomimo strachu, przeciwności, wewnętrznego rozdarcia, niepewności - bo tym, co nas napędza jest miłość i marzenia. Nawet kiedy wydaje się, że obu tym wartościom nie po drodze. 


Wydawnictwo Dwie Siostry, Lekkie życie Barnaby'ego Brocketa
Zdecydowanie nie jest to wbrew tytułowi książka o lekkim życiu, o, nie. Mój odbiór jednak różni się od odbioru J.J.'a, i to zasadniczo. To, co mnie martwiło, zasmucało, denerwowało, bolało i na co nie miałam w sobie zgody, dla niego było czymś, co "się zdarza". Może niestety, ale jednak. Mądrość dzieci polega też na tym, że szybciej akceptują to, na co nie mają wpływu i szybciej uczą się, na co wpływ mają. Ta lektura z pewnością udowadnia, że każdy może decydować o sobie, niezależnie od tego, ile ma lat i że tolerowanie inności, w tym również swojej własnej inności - to droga do dobrego życia. 


Wydawnictwo Adamada, I co teraz?
To książeczka dokładnie o tym samym, o czym "Lekkie życie...", z tym, że opowiada prostszą i krótszą historię, dla młodszych dzieci. Pojawiają się w niej pytania, na które dziecko chce i próbuje siłą rzeczy odpowiedzieć. Niesamowicie jest obserwować, jak podczas lektury samo się siebie uczy i jak zaskakujące bywa to odkrycie. 
Najtaniej do kupienia TUTAJ.

Wydawnictwo Media Service Zawada, Pierwszy dzień zimy i Zabawy na śniegu
To nasze kolejne zimowe książeczki z Peppą. Dla miłośników serialu i nie tylko. Dla odmiany po poprzednich lekturach - ta jest lekka, łatwa i przyjemna. Dzieci ją uwielbiają. 
Komplet idealnie nadaje się na prezent. 
Ta z ubiegłorocznego wpisu - TUTAJ.


Książka-zabawka z sieci FlyingTiger to trójwymiarowe, bardzo przyjemne dla oka obrazki i zabawna historyjka do opowiadania na wiele sposobów. Jeśli traficie w którymś ze sklepów, warto zabrać ją ze sobą do domu. Dzieciom na pewno się spodoba.Wydawnictwo Kocur bury, Baltazar Wielki
Dla niektórych jest to książeczka dla zaangażowanych eko-freek'ów, ale działacze wcale nie są w niej przedstawieni jakoś bardzo sympatycznie. Jawią się raczej jako banda ludzi, których działania i motywy nie są z początku zrozumiałe, także dla ich adresata i głównego bohatera. Dopiero finał przynosi odpowiedź, po co to wszystko. Fajną odpowiedź. Na dokładkę zachwycające ilustracje. TUTAJ.

Wydawnictwo Olesiejuk, Królowa Śniegu 
To lekko skrócona, napisana przystępnym językiem wersja znanej baśni. Kupiłam ją właściwie tylko ze względu na zachwycające ilustracje w dużym formacie. To, co widzicie na zdjęciach, to tylko mała próbka. Polecam Wam również inne bajki z tej serii. Większość znajdziecie TUTAJ. Ja marzę o Pięknej i Bestii, ale J.J. - mam nadzieję, że chwilowo - nie interesuje się opowieściami "o dziewczynach".Wydawnictwo Zakamarki, Prezent dla Cebulki
Na koniec zostawiłam książkę, którą cześć z Was zna już bardzo dobrze i na pewno uwielbia. To historia, do której się wraca. Trochę zabawna, trochę gorzka, trochę wzruszająca, trochę słodka, ciepła, idealnie zimowa. Myślę, że z każdym rokiem dziecko będzie rozumiało z niej coraz więcej i to także dodaje jej uroku i ogromnej wartości. Otwiera drzwi do rozmów na wiele poważnych tematów. Łącznie z tym "skąd się biorą dzieci". Bądźcie przygotowani!
Obecnie do kupienia właściwie wyłącznie na stronie wydawnictwa TUTAJ.

Miłego czytania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze opinie :)