wtorek, 4 kwietnia 2017

books about life and trees

Zazieleniło się w domowej bibliotece chłopaków. Nie wiem, czy to "wina" wiosny, czy tego, że wspólnie płaczemy nad ścinanymi na potęgę drzewami w naszej dotąd bardzo zarośniętej okolicy, i szukamy w książkach pocieszenia, albo nadziei. Zwłaszcza w tych, w których przyroda okazuje się przyjacielem człowieka. Na dobre i na niełatwe dni.


Powyższe trzy książki łączą absolutnie magiczne ilustracje Emilii Dziubak. Jestem nimi oczarowana. Chłopcy zresztą też. Wbrew pozorom nie są to wcale łatwe lektury, raczej dla dzieci 5+. Wszystkie opowiadają o stracie, tęsknocie i sposobach na radzenie sobie z tymi doświadczeniami.
 

Tyczka w Krainie Szczęścia Widmark Martin
Dziewczynka traci brata, a bez niego nie potrafi być szczęśliwa. Mimo wszytko próbuje, głównie ze względu na rodziców, żyć zwyczajnie. Pewnego dnia trafia do krainy, w której odkrywa nieco smutną prawdę o innych zaginionych dzieciach. Zapowiada się ciekawie, prawda? A jednak czegoś mi w tej historii brakuje, jakiejś puenty, i to wcale niekoniecznie wyrażonej wprost. Wydaje mi się niepełna, zakończona zbyt szybko i niepotrzebnie uproszczona. Wizualnie na szczęście - zgodnie z moimi oczekiwaniami - zachwyca.


Najtaniej do kupienia TUTAJ.

Dzień czekolady Anna Onichimowska 
Stylistycznie przypomina mi odrobinę ukochane przeze mnie książki Małgorzaty Musierowicz, przede wszystkim w sposobie odmalowywania postaci - dwa słowa i już widzisz ją przed sobą. Trudne, może nawet za trudne dla dzieci sprawy opowiedziane są prosto i dzięki temu wydają się bardziej znośne. Branie ludzi takimi, jacy są, z dziecięcej perspektywy staje się czymś oczywistym. Podobnie jak branie "na klatę" kolejnych dni i dostrzeganie w każdym z nich czegoś niezwykłego.
Na podstawie książki powstaje film, którego nie mogę się już doczekać.

Najtaniej do kupienia TUTAJ.

Niezłe ziółko Barbara Kosmowska 
To przepiękna, poruszająca opowieść o niezwykłej więzi, jaka łączy chłopca - Eryka - z jego babcią. Babcia jest barwną postacią, a wnuk czerpie z tej relacji pełnymi garściami, przede wszystkim jednak zaszczepia w nim ona pasję do ziół i miłość do przyrody w ogóle. Kontakt z naturą okaże się wkrótce bardzo chłopcu potrzeby.


Najtaniej do kupienia TUTAJ.

Przygody dzieci z ulicy Awanturników kupiłam z myślą o J.J.'u, uznając je za naturalną konsekwencję lektury Dzieci z Bullerbyn. Opowiadania Astrid Lindgren są zresztą do siebie dość podobne, pisane z takim samym humorem i giętkością języka. Nie spodziewałam się w ogóle, że największą miłością do tej książki zapała Niedźwiadek, który odnalazł w buntowniczej, łobuzerskiej Lotcie swoją bratnią duszę, a może wręcz alterego. Nie było więc wyjścia i za chwilę nabywałam już kolejne opowiadania - Lottę z ulicy Awanturników. Obie książki czytamy więc teraz wspólnie, wciąż od nowa i niezmiennie z taką samą przyjemnością. Uważam, że są genialne, szczególnie w portretowaniu relacji rodzeństwa i zachowań typowych dla 3-4-latków.

Przygody najtaniej kupicie TUTAJ.
Lottę - TUTAJ.

Charlie i Lola Lauren Child
To również seria, która łączy pokolenia, tj. rodzeństwo w różnym wieku. Dzięki tym książkom chłopcy patrzą na siebie łagodniej i przynajmniej przez jakiś czas są w stanie akceptować swoje dziwactwa. Ponadto są zabawne i pełne trafnych obserwacji. Wracamy do nich bardzo często.

Wszystkie pozycje z naszej kolekcji znajdziecie TUTAJ.

Inny niż wszyscy Per Nilsson
To taka mała, ale ważna książka o tolerancji. Jeśli pokochaliście Cebulkę, tę opowieść też pokochacie. W bardzo zwyczajny sposób pokazuje, jak dzieci postrzegają inność i opisuje, związane z nią lęki. Moim zdaniem jest wspaniałym wstępem do rozmowy na ten temat. Polecam dla dzieci 7+

Kupić możecie TUTAJ.

Podobny temat dla młodszych dzieci porusza książka Pudełko Hanki Petera Carnavasa. Bycie sobą ukazane jest tutaj jako niezbyt łatwe zadanie, ale ostatecznie - najlepsze, co można zrobić. Okazuje się też najprostszym sposobem na zdobycie przyjaciół. Ważna to lekcja.

Najtaniej TUTAJ.

Ostatnie drzewo w mieście tego samego autora to z kolei książka bardzo "na czasie", niestety. Mówi o  świecie, zupełnie pozbawionym roślin i o tym, jaki ma to wpływ na jego mieszkańców. Na szczęście jest to krzepiąca historia z zakończeniem, o którym marzę, żeby się ziściło.
Najtaniej TUTAJ.

Miłość do drzew pomoże też zaszczepić książka-układanka Drzewo Katarzyny Bajerowicz. Z kartek-plansz można ułożyć dąb wraz z fauną, mieszkającą na nim lub wokół niego. Na odwrocie zaś znajdują się zadania do wykonania i ciekawostki przyrodnicze. Taka lektura to również niebanalny pomysł na zabawę.
Kupić możecie TUTAJ.

Jak przekręcać i przeklinać Michał Rusinek
Wpisuje się idealnie w naszą pasję tworzenia głupich wierszyków i nieistniejących słówek. Efekty jej czytania to m. in. salwy śmiechu i... coraz bardziej pyskate dzieciaki.

Najtaniej znalazłam ją TUTAJ

5 złotych Cha Jae-Hyuk
Przyznaję, że początkowo byłam nią lekko rozczarowana. Spodziewałam się pouczającej historii, a w środku znalazłam - tylko obrazki. Oglądałam je kolejno i myślałam: "kurde, ładne ilustracje, ale tu się kompletnie nic nie dzieje". Do czasu! Nie zdradzę Wam zakończenia, ale jest takie, że chcąc nie chcąc uśmiechniecie się pod nosem. Za to moje dzieci - one wsiąkły już od pierwszej strony.

Najtaniej - znowu - TUTAJ.

Coś tu nie gra Britta Teckentrup

To urocza książeczka do trenowania spostrzegawczości maluchów (i swojej własnej). Wierszowane zagadki napisane są sprawnie i naprawdę dobrze brzmią. Ilustracje są przepiękne, a okładka - tak miła w dotyku, że nie byłam w stanie odłożyć jej z powrotem na półkę. Fajna przed snem.

Dostępna tylko w Empikach.

Na deser zostawiłam książkę, która stanie się naszym przed- i powakacyjnym hitem na długie lata. Już teraz przywołuje co lepsze wspomnienia z miejsc, w których byliśmy.
Altas miast Georgia Cherry i Martin Haake 
To świetna pozycja dla małych globtroterów i wszystkich ciekawych świata dzieci. Fajnie rozłożyć ją przed sobą i pomarzyć.


Absolutnie najtaniej TUTAJ.

Miłego zaczytywania się!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze opinie :)